Aotearoa Aito – Rudderless Va’a Race (NZ)

Race Results 2009

logo front of web black

1 (Air Tahiti Nui Trip ) Rose king 1.40.04 14km V1 Rudderless – Junior Women (19-16)
2 Dale Thomas 1.43.12 14km V1 Rudderless – Junior Women (19-16)
3 Ihipera Heke Sweet 1.44.20 14km V1 Rudderless – Junior Women (19-16)
4 PaulineBenson 1.45.58 14km V1 Rudderless – Junior Women (19-16)
5 Rachel Kingi 1.49.15 14km V1 Rudderless – Junior Women (19-16)
1 (Air Tahiti Nui Trip ) Leanne Haronga 1.33.40 14km V1 Rudderless – Open Women
2 Bernie Murch 1.34.43 14km V1 Rudderless – Open Women
3 Vesna Radonich 1.38.03 14km V1 Rudderless – Open Women
4 Kinu Lucas (Tahiti) 1.41.45 14km V1 Rudderless – Open Women
5 Diana Tauvale 1.49.37 14km V1 Rudderless – Open Women
International Teihotu Dubois (Tahiti) 1.22.50 14km V1 Rudderless – Junior Men (19-16)
1 (Air Tahiti Nui Trip ) Hemi Wahapango 1.28.18 14km V1 Rudderless – Junior Men (19-16)
2 Jackson Tamaariki-Campbell 1.32.46 14km V1 Rudderless – Junior Men (19-16)
3 Troy Haronga 1.33.52 14km V1 Rudderless – Junior Men (19-16)
4 Joshua Manihera Perese 1.37.08 14km V1 Rudderless – Junior Men (19-16)
5 Puturangi Tai-Rakena 1.45.01 14km V1 Rudderless – Junior Men (19-16)
1 (Air Tahiti Nui Trip ) Tyrin Thomas 2.52.36 28km V1 Rudderless – Open Men
2 Rudolf Berking Williams 2.53.38 28km V1 Rudderless – Open Men
3 Mark Malaki-Williams 3.05.34 28km V1 Rudderless – Open Men
4 Jason Paora Porter 3.09.48 28km V1 Rudderless – Open Men
5 Clayton Wikaira 3.10.58 28km V1 Rudderless – Open Men
6 Conan Herbert 3.11.19 28km V1 Rudderless – Open Men
7 Michael Sala 3.14.24 28km V1 Rudderless – Open Men
8 John Papalii 3.14.44 28km V1 Rudderless – Open Men
9 Jeff Ah-kuoi 3.17.18 28km V1 Rudderless – Open Men
10 Jason eruera 3.24.54 28km V1 Rudderless – Open Men
11 Junior Pauka 3.24.54 28km V1 Rudderless – Open Men
12 Aaron Te ahuahu 3.35.50 28km V1 Rudderless – Open Men
13 Anthony Willis dnf 28km V1 Rudderless – Open Men
14 Paora Monk dnf 28km V1 Rudderless – Open Men
1 Te Arawhanaunga Minhinnick 57.12 7km V1 Rudderless – Anyone Novice/Junior Women (12+)
2 Paelina Pauka 57.3 7km V1 Rudderless – Anyone Novice/Junior Women (12+)
3 Linda M Daniel 1.02.53 7km V1 Rudderless – Anyone Novice/Junior Women (12+)
4 Jacqui Cribb 1.09.14 7km V1 Rudderless -Anyone Novice/Junior Women (12+)
5 Tania Albert 1.09.44 7km V1 Rudderless -Anyone Novice/Junior Women (12+)
1 Heperi Harrison 1.00.12 7km V1 Rudderless – Anyone Novice/Junior Women (12+)
2 Rhei Pare 1.00.46 7km V1 Rudderless – Anyone Novice/Junior Men (12+)
3 Leyden Haronga 1.01.36 7km V1 Rudderless -Anyone Novice/Junior Men (12+)
1 Annabel Anderson 1.21.23 7km Stand Up Paddle Board – Open Women (20-34)
2 Dallas Ashmore 1.30.42 7km Stand Up Paddle Board – Open Women
3 Jane Hardcastle 1.52.37 7km Stand Up Paddle Board – Master Women (35-44)
1 Master Jeremy Stephenson 1.01.46 7km Stand Up Paddle Board – Master Men (40-49)
2 Daniel Kereopa 1.05.03 7km Stand Up Paddle Board – Open Men (20-39)
3 Troy Huston 1.06.57 7km Stand Up Paddle Board – Open Men (20-39)
4 Mark Houghton 1.07.21 7km Stand Up Paddle Board – Snr Master Men (50+)
5 Turanga Kereopa 1.09.57 7km Stand Up Paddle Board – Open Men (20-39)
6 Lindsay Peak 1.10.58 7km Stand Up Paddle Board – Open Men (20-39)
7 Anthony Willis 1.13.01 7km Stand Up Paddle Board – Open Men (20-39)
8 Chas Quin 1.18.21 7km Stand Up Paddle Board – Open Men (20-39)
9 Aaron McConchie 1.21.53 7km Stand Up Paddle Board – Open Men (20-39)
10 Simon Carpenter 1.22.24 7km Stand Up Paddle Board – Master Men (40-49)
11 Jamie Anderson 1.24.34 7km Stand Up Paddle Board – Open Men (20-39)
12 Shaun Hardcastle 1.27.18 7km Stand Up Paddle Board – Open Men (20-39)
13 Ian Robertson 1.30.49 7km Stand Up Paddle Board – Master Men (40-49)
14 Paul Durling 1.35.33 7km Stand Up Paddle Board – Open Men (20-39)
15 Chris Burn 1.43.19 7km Stand Up Paddle Board – Open Men (20-39)
1 Maria Te Tohu 1.50.04 14km V1 Rudderless – Master Women
2 Elizabeth Tane 1.50.40 14km V1 Rudderless – Master Women
3 Nana Kairua 1.51.47 14km V1 Rudderless – Master Women
4 Sugar Te Paa 1.52.53 14km V1 Rudderless – Master Women
5 Jocelyn Scott 1.55.43 14km V1 Rudderless – Master Women
6 Raela Cuthers 1.58.59 14km V1 Rudderless – Master Women
7 Tina kea Sala 2.02.11 14km V1 Rudderless – Master Women
1 Tonga White 3.00.31 28km V1 Rudderless – Master Men (40-49)
2 Jason lloyd 3.09.48 28km V1 Rudderless – Master Men (40-49)
3 Anthony Cribb 3.19.44 28km V1 Rudderless – Master Men (40-49)
4 Yves GREGORIS (Tahiti) 3.28.27 28km V1 Rudderless – Master Men (40-49)
Martin Helleur dnf 28km V1 Rudderless – Master Men (40-49)
1 Richard Waldegrave 3.16.40 28km V1 Rudderless – Snr Master Men (50+)
2 Peter Reaburn 3.28.18 28km V1 Rudderless – Snr Master Men (50+)
3 George Thomas 3.31.27 28km V1 Rudderless – Snr Master Men (50+)
4 Jeremy Walker dnf 28km V1 Rudderless – Snr Master Men (50+)

Looking for something?

Use the form below to search the site:

Still not finding what you're looking for? Drop a comment on a post or contact us so we can take care of it!

Blogroll

A few highly recommended websites...